Jak rodzice mogą podnieść zdolność dla twojego kredytu hipotecznego

W obecnych czasach podczas galopujących cen nowych nieruchomości musimy coraz więcej zarabiać aby bank stwierdził że posiadamy zdolność kredytową na wymarzone mieszkanie.

Jeśli samemu taka zdolność wychodzi nam za niska to kredy hipoteczny możemy wziąć zaraz z innymi kredytobiorcami. Wtedy do obliczeń bank sumuje dochody wszystkich kredytobiorców. Z racji tego iż taka pożyczka brana jest na długi okres czasu oraz bardzo wysoką kwotę najczęściej wybór pada na rodziców którzy dla swojego dziecka są w stanie zrobić wszystko.

Należy jednak pamiętać, że choć nasza zdolność kredytowa ulegnie poprawie to wiek rodziców może skrócić okres kredytowania co może oznaczać wyższą ratę miesięczną.

Obecnie banki wyznaczają górną granicę najstarszego z kredytobiorców na ok 75 lat. Co to dokładnie oznacza ? W momencie spłaty ostatniej raty najstarszy kredytobiorca nie może mieć więcej niż wskazane 75 lat.

Mając rodziców w wieku 50 lat jesteś w stanie bez problemu otrzymać kredyt na 25 lat co przy kwocie kredytu 500 000 daje jakieś 2600 zł miesięcznej raty. Jeśli rodzice byliby o 5 lat starsi to taki sam kredyt na 20 lat zobowiązałby nas do comiesięcznej wpłaty na konto banku ok 3000 zł. Łączna kwota jaką musielibyśmy spłacić bankowi przy kredycie 20 letnim jest o 60 tysięcy mniejsza niż przy kredycie o 5 lat dłuższym i wynosi ok 700 000 zł.

Photo by malcolm garret from Pexels

Back to top

Dodaj komentarz